RunningPro Team

 
 
 
Home > RunningPro Team
 

RunningPro Team

All running fans can be a part of RunningPro Team. The aim of the team is primarily to create a bunch of people, which is mainly about cross-country experiences that may or may not train together, to prepare for the race, walk to various running events, cross-country relay, possibly training camp. 

Membership is voluntary. Can join everyone who will represent the club at the cross-country race possibly other events.

Our colors represent, among others, they're great runners:

Martin Halász

Silvia Petrjánošová

Tomáš Dovala

Ľubomír Bučko

 

 

 

 

Štefánik Trail 140 - 2016

The first joint event under the RunningPro team flag will be in 2016 Stefanik Trail 140  http://www.stefaniktrail.sk/en/ . By this, I would also like to thank in advance to all participants and I believe that after the weekend 10.-11.6. you will also receive an interesting review how it unfolded. Keep your fingers crossed. Composition of the team:

  1. section - Barbora Čubíková
  2. section - Peter Paľa
  3. section - Peter Bednarčík
  4. section - Tomas Kimlička
  5. section - Peter Mozsnyák (Captain)
  6. section - Dusan Elko
  7. section - Marian Klas

 

 

Lietajúci Lukáš "Kali" Kalanka

K športu a prírode som mal blízko odmalička, neustále som niekde jazdil na bicykli a prechádzal sa po horách. Doma som nikdy moc neobsedel. Vážnejšie som sa športu začal venovať počas strednej školy, keď som robil mechanika na pretekoch motoriek enduro a crosscountry. Postupom času som sa začal sám venovať pretekaniu. Spočiatku na minikárach a po dvoch sezónach, v ktorých som obsadil celkové tretie miesto v rámci SR, som prestúpil na amatérsku rally, v ktorej sa mi darilo veľmi dobre. Už popri jazdení som od roku 2012 čoraz častejšie  a radšej začal chodievať na hory, kde som spoznal ľudí, ktorí sa venujú ultramaratónom. Po niekoľkých výbehoch na horské chaty s tak moc namotivovanými  ľuďmi som si kúpil prvé bežecké tenisky a začal som sa venovať horskému behu.

Read more...
 
 
 
36